עוקץ כרטיסי אשראי

עוקץ כרטיסי אשראי

בעקבות אירוע פרטי רציתי להעלות פוסט בעניין שקצת תפס תאוצה לאחרונה ואף אני חוויתי על בשרי את העוקץ ( על כך לא ארחיב )
הקלות הבלתי נסבלת, שבה ניתן להשתמש במרמה בכרטיסי אשראי, למרות אמצעי הביטחון, גורמת לעבירות רבות הקשורות לכרטיסים אלה ולכן שיעור רב מכלל התלונות בנושא הונאה המוגשות במשטרה ולצערי רובן נסגר בעילת על”ן ( עברין לא נודע ) ו-או חע”צ ( חוסר עניין לציבור ) ולכן התופעה תוספת נפח ומתרחבת עקב חוסר באכיפה , ולמעשה מוגשים כתבי אישום רק במקרים שממש גלויים או רחבי היקף ששם כבר אין למשטרה שיקול דעת.

יותר מכך אף יחידת חקירות לא אוהבת את החקירות הללו שהן מורכבות ודורשות ידע רב וכך התיקים מועברים מיחידה ליחידה ולא פעם יחידות רבות ביניהן מי יטפל בהן בתירוצים כאלו ואחרים ומי שנפגע זה האזרח הקטן.
לרוב האזרח הקטן שנעקץ במספר אלפי שקלים ו-או עשרות אלפי שקלים נאלץ להגיש תלונה במשטרה רק בשביל לקבל אישור הגשת תלונה ומתנהל מול חברת האשראי בהכחשת עסקאות.
המשטרה מנסה למכור לנו כי האחריות לכך גם חברות האשראי, שמעדיפות, משיקולים כלכליים, שמעדיפות לספוג את ההפסדים
גם השימוש כרטיסי אשראי “חכמים”, שיצריכו, בין היתר, הקלדת קוד סודי בעת השימוש בהם הם כוסות רוח למת שכן אין צורך בגניבת הכרטיס פיזית אלא רק יירוט וגניבת הפרטים.

כל בית המשפט תיאר את התופעה כבוד השופט ברלינר בע”פ ‎341/96 (חיפה) דרעי אמנון נ’ מדינת-ישראל: “אנו רואים את החומרה היתרה והמיוחדת הטמונה בזיוף כרטיסי אשראי ואת הביטוי לנזק שנגרם לציבור בשל ערעור האמון בשיטת התשלום המגולמת בכרטיסים אלה. מכל מקום, בהתחשב בהיקף האדיר של זיוף כרטיסי האשראי ובפשיעה הרחבה המתלווה לשימוש בהם… הטלת עונשים מתונים בשל מעשי זיוף, המאיימים על איכות החיים, שמעניקה שיטת התשלום בכרטיסי אשראי, מעודדת עבריינים בכוח לילך בדרך זו, במקום להרתיעם מכך, וזאת בהתחשב ברווחים הקלים הטמונים בזיוף הכרטיסים, כאשר הסיכון להיתפס קלוש ביותר… העבירות שעברו המשיבים הן חמורות, יש עימן סכנה לציבור בפוגען בחיי המסחר ובבטחונו של כל אחד ואחד המחזיק בכרטיס אשראי, המהווה כיום אמצעי תשלום נפוץ ומקובל, כי לא ניתן לזייפו ולחייב בתשלומים עבור קניות ורכישות של אדם אחר. לפיכך, חייב ביהמ”ש להטיל על עבריינים אלה עונשים מרתיעים, על-מנת לקטוע התפתחות עבירות אלה בעודן באיבן”.

למעשה אלו שיטות ההונאה העיקריות:
א. רכישות טלפוניות עם פרטים כוזבים
ב. רכישות עם כרטיסי אשראי גנובים או אבודים
ג. גניבת הכרטיס פיזית

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת כך גם שיטות ההונאה וככל שאמצעי המיגון משתפרים כך העבריינים, ע”י העתקת הפס המגנטי לכרטיס אחר (‎skimming): ניתן להעתיק פסים מגנטיים ע”י העברת הכרטיס במכשיר מיוחד, האוגר את הנתונים (מכשיר המכונה “שפתיים”). התופעה נפוצה בתחנות דלק ובכול מקום בו נמסר הכרטיס לנותן שירות ולעיתים הם משתפים פעולה עם עבריינים, ומעבירים את הכרטיס, ללא ידיעת בעליו היושב ברכב, פעם במכשיר האשראי החוקי בתחנה ופעם במכשיר ה”שפתיים” שמוחבא בכיס המתדלק. תוכנת מחשב משכפלת את הפסים המגנטיים לכרטיסי אשראי אחרים – גנובים או אבודים. על-מנת ליצור זהות בין פרטי הפס המגנטי לפרטי בעל הכרטיס.
כאשר גם מצליח העבריין לגנוב את הקוד סודי הם אף מצליחים להגיע למצב של משיכת כספים מהכספומט ולרוקן את חשבון הקורבן.

חברים אין מדובר בעבריין אקראי אלא בכנופיות מאורגנות עם ציוד חדיש וחלקן אף מגיע מחו”ל למסע ציד וחוזר עם השלל לארצו ( בעיקר מזרח אירופה )
ההיבט החוקי, המתייחס לעבירות של כרטיסי חיוב, מתבסס על חוק כרטיסי חיוב, התשמ”ו 1996 .
סעיף ‎16(א): הנוטל או המחזיק כרטיס חיוב שלא בהסכמת לקוח, בכוונה להשתמש בו או לאפשר לאחר להשתמש בו, דינו – מאסר שלוש שנים.
סעיף ‎17: המשתמש בכרטיס חיוב או ברכיב ממרכיביו, בכוונה להונות, דינו – מאסר שלוש שנים, ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, דינו – מאסר חמש שנים.
סעיף ‎18: המחזיק בחומר או במכשיר המיועד לייצור כרטיס חיוב של מנפיק או להדפסה, למחיקה, להוספת נתונים או לעריכת שינויים על-גבי כרטיס חיוב של המנפיק, והכול ללא הסכמת אותו מנפיק, דינו – מאסר שלוש שנים. חוק כרטיסי אשראי מצטרף לסעיפים ה”רגילים” בחוק העונשין, כקבלת דבר במרמה (‎415) וזיוף (‎418) שהינם סעיפים נלווים לעבירה.

ותכלס חברים כמות התפיסות קטנה והענישה לא מרתיעה למעט יוצאי דופן, קלים עד כדי גיחוך, למשטרה אין חשק כי עסוקה באלף מטלות אחרות והתפיסה היא כי הקורבן כבר פוצה ע”י חברת האשראי אז למה לחפור!


חברים אתם מוזמנים למשרדנו ” משרד עורכי דין בדור את קטש ” בהוד השרון ואנחנו נשמח לתת יד במקום שהרשויות לא נמצאות ! משרדנו מתמחה בטיפול בעבירות הונאה.

תודה על תשומת הלב עו”ד יוסי קטש ס’ יו”ר הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין 054-4300949 , עו”ד יעקב בדור 050-6333649 מבכירי לשכת עורכי הדין בישראל בעל ניסיון של מעל ל-20 שנה בעריכת דין

Open chat
דילוג לתוכן